Промените в Търговския закон от 03.01.2017г., засягащи правната уредба на ООД, въведени със Закона за изменение и допълнение на Търговския закон
На 03.01.2017г. влязоха в сила разпоредбите на ЗИД на Търговския закон, публикувани в бр. 105 на ДВ от 2016г. Приетото изменение на закона въвежда доста новости, но особено внимание трябва да се обърне на въведената допълнителна защита по отношение на дружествата с ограничена отговорност. Зачестилите неправомерни действия, свързани с представяне на фалшиви документи в производствата по заявяване и промяна на обстоятелства по партидата на търговските дружества в Търговския регистър, принудиха законодателя да вземе мерки.
В чл. 129, ал. 2 и чл. 137, ал.4 от ТЗ се въвеждат нови, по-строги изисквания към формите на валидност на протоколите, съдържащи решения на Общите събрания на ООД, а именно – едновременно удостоверяване на подписите и на съдържанието на протокола. Тези нови разпоредби се прилагат при :
– прехвърляне на дружествени дялове на трети за дружеството лица;
– вземане на решения относно приемане и изключване на съдружници;
– вземане на решения за намаляване и увеличаване на капитала;
– вземане на решения за избор на управител, респективно за освобождаавнето му от длъжност;
– както и вземане на решения за придобиване и отчуждаване на недвижими имоти и вещни права върху тях.
Протоколите на тези определени видове решения на Общото събрание на ООД се подписват от председателя на събранието, секретаря (протоколиста) и от преброителя на гласове, когато такива са избрани, и всички те се заверяват нотариално едновременно.
Така въведените две самостоятелни и различни нотариални производства за удостоверяване на подписите върху частен писмен документ и удостоверяване на съдържанието на такъв документ, трябва да бъдат извършени кумулативно. При прехвърлителната сделка например чрез това едновременно удостоверяване на подписите им и на съдържанието, се цели по-голяма сигурност в търговския оборот и се предотвратява риска от съставяне на документ с невярно съдържание или неавтентичен документ. В случая с протоколите от Общите събрание в ООД, е установена санкция за неспазване на изискването за този вид удостоверяване, която се намира в чл.137, ал.5 от ТЗ – нищожност на решенията, приети в нарушение на чл.137, ал.4 от ТЗ. Именно поради тази причина, такива решения не могат да бъдат вписани в Търговския регистър и длъжностното лице по вписвания е задължено да следи затова. Последното извършва проверка дали представените документи съответстват на въведените за тях данни в базата на Информационната система по чл.28 б от Закона за нотариусите и нотариалната дейност (чл.21, нова т.8 от Закона за Търговския регистър).
Важно да се отбележи е, че ЗИД на ТЗ от 2016г. урежда и изключение – а именно последната част на чл.137, ал. 4 – “За взетите решения по ал. 1, т. 2, 4, т. 5, предложение първо, и т. 7 се съставя протокол с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, освен ако в дружествения договор е предвидена писмена форма”. Нотариалното удостоверение отпада, ако в дружествения договор или в учредителния акт на дружеството е изрично предвидена обикновена писмена форма на вземане на решенията по-горе. Тоест разпоредбите на чл.137, ал.4 са от диспозитивен характер и оставят възможността на търговците сами да дерогират нормата – доказателство, че законодателят не желае да налага намесване във вътрешните отношения в ООД, когато съдружниците не са съгласни с нотариалното удостоверяване и имат доверие един на друг.
На последно място, важно е да се спомене, че отново в интерес на търговците, е и последващата от ЗИД на ТЗ от 2016г. промяна в чл.90, ал.2 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност – какъвто и материален интерес да съдържат разпоредбите на визираните документи, заплащане на пропорционални такси при нотариалната заверка на подписите и на съдържанието им не се допуска.